info@bassiad.org

+90 262 349 5349

+90 262 349 5348HAKKIMIZDA

Kuruluş Amacı

BAŞSİAD, öncelikle Kocaelin’de faaliyet gösteren, göstermeyi düşünen tüm Sanayici, İş Adamı Ticaret Erbabı, Tüccar, Esnaf vb. gibi ticaret ile iç içe olan kişilerin bir araya gelerek oluşturdukları bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak aşağıda bulunan başlıkları kendine amaç edinmiştir.

BAŞSİAD başta Kocaeli ilindeki sanayici ve iş adamlarının ticaretlerini geliştirmeye, bölgemizde istihdamı arttırmaya yönelik çalışmalar yapabilecek, şehrimizi marka şehir haline getirebilecek tüm faaliyetlerde liderlik ve/veya aktif görevler alarak bölgemizin bu konulardaki önemli aktörlerinden biri olacaktır. BAŞSİAD bölgemizin ticaret ve sanayiyle alakalı eksik kalan yönlerini projeler üreterek bölgemize ve insanlarına hizmet edecektir.

Bölgenin Stratejik Önemi

Kocaeli, ülkemizin GSYİH’ sinin %6, Dış Ticaretinin %13, Vergi Gelirinde %12 lik katma değer birimi sağlayan ekonomi alanında en önemli şehirlerimizden biridir. Stratejik olarak ticaretin başkenti olan İstanbul ve Avrupa kıtasını Anadolu ve Asya ya bağlayan köprünün uç noktasıdır.

Toplam 12 ilçesiyle 1 Havalimanı, 1 Yüksek Hızlı Tren Yolu, dünyanın 2. büyük Asma Köprüsü, 35 Limanı, 1 Lojistik Köyü (Köseköy), 13 Organize Sanayisi, 2 Serbest Bölgesi, 15 Küçük Sanayi Sitesi, İSO’ nun (İstanbul Sanayi Odası) yayınladığı ilk 500 listesinde bulunan (dünya devi) 92 şirket, 1 (kurulmakta olan) Bilişim Vadisi, 3 Teknopark, 1 Üniversite, 4 Araştırma Merkezi, 1 Kış Turizm Merkezi (kartepe), 2 Deniz ve 1 Göl bulunmaktadır.

Kocaeli ihracatının %93’ ü ile sanayi ürünlerinden oluşmaktadır. Türkiye sınai üretiminin %13 ünü, ve otomotiv üretiminin %31’ini, kimya sanayi üretimin %27 sini karşılamaktadır. Ülke ihracat sıralamasında 2. il olan Kocaeli’ nin toplam 170 ülkeye ihracat yapmakta olup, 1.229 adet ihracat firmasıyla toplam ihracat bedeli (2012) 17.900.000.000.-USD dir

Kocaeli ili genelinde 508.338 kişilik bir istihdam sağlanırken, bunların %73 sanayi, %3 ü tarım, %14 ü hizmet sektörü, %10 u ise ticarettir.

Örgütlü Ticaret

Birey veya tek kuruluş olarak verebildiğimiz değer sınırlıdır, ancak “birlikten kuvvet doğar” prensibiyle örgütlü/kolektif çalışmalarla kendimizi, kuruluşumuzu, ticaretimizi ve şehrimizi geliştirebiliriz. Yeni insanlar, farklı fikirler, değişik bakış açılarını görmüş, tanımış oluruz. Bütün sanayi siteleri, organize sanayiler, serbest bölgeler vb. nin kurulması bu nedenle değil mi?

Günümüzde kendi başına ticaret artık doğru metot değil, bunu hep birlikte görmekteyiz. Bu çerçevede yaklaşıp, şehrimizin ticaretinde söz sahibi olabilmemiz, çok sesliliği/renkliliği sağlayabilmemiz için gelin birleşelim, ortak noktalarda buluşalım.

Eğitimli, Alhaklı, Nitelikli Sanayici ve İş Adamları Sağlamak

Günümüzde ticaret eski yöntemlerle, dışa kapalı, arge ve inovasyon olmadan yapılmaya devam etmektedir. Bu durumlardan hepimizin şikayetçi olduğu kısımlar var, herkesin dilinde dolaşan bir çok gayri etik durum var. Bunlar bizlerin kaybettiği değerlerden mi kaynaklanıyor?

O zaman önce kendimizden başlayalım, sonra komşumuz…

Eğitimli, ahlaklı ve nitelikli sanayici ve/veya iş adamı olmak bugünkü şartlar altında organize olmadan çok zor.

Gelin birlik olalım…

Eğitimli, ahlaklı ve nitelikli sanayici ve/veya iş adamı olmak için başta kendimizi tazelemek için birleşelim.


Yukarı Çık
Reklam Ajansı